Katolički vernici danas proslavljaju najradosniji hrišćanski praznik

Božić je jedan od najvažnijih i svakako najradonsniji hrišćanski praznik.
Rimo-katolička crkva, kao i sve druge crkve koje koriste gregorijanski kalendar, slave Božić 25. decembra.
Pripadnici srpske i ruske pravoslavne crkve, jerusalimska patrijaršija i Sveta gora slave Božić 13 dana kasnije, po julijanskom kalendaru.

Katolička crkva u ponoć između Badnjeg dana, 24. decembra i Božića, 25. decembra, služi svetu misu koja se zove Ponoćka. To je služba koju upražnjava samo Rimokatolička crkva, jer se smatra da baš tada dolazi iz mraka Božje svetlo. Nakon toga sledi čestitanje, ali samo najbližoj rodbini.
U svim hrišćanskim crkvama se na Badnje veče i Božić čitaju delovi Jevanđelja o rođenju Spasitelja i događaj u Vitlajemu koji je promenio istoriju čovečanstva.

Na Badnje veče i Božić katolički vernici dolaze na poklon jaslama, koja se tradicionalno improvizuju u svim hramovima. Ovaj običaj je sećanje na poklonjenje tri mudraca sa Istoka koji su, prema predanju, stigli u Vitlejem prateći najsjajniju zvezdu koja se zaustavila tačno iznad pećine rođenja. Putovanje mudraca sa istoka trajalo je 40 dana, pa toliko traje i božićni hrišćanski post koji se završava sa početkom praznovanja Božića.

Običaji na današnji dan su različiti od zemlje do zemlje, ali zajedničko je to da se nikada na Božić ne rade kućni poslovi. Za Božić se daruje, a najviše se daruju deca.

Prethodni članci